• Kontrast:
  • A
  • B
  • C

 

Uwaga - zmiana nr konta Rady Rodziców MDK1
Ze względu na błąd Banku Pocztowego podajemy aktualny nr konta Rady Rodziców
66 1320 1016 7750 2193 2000 0001

Sobotnie przedpołudnie. Dla większości uczniów jest to moment, w którym odsypiają cały tydzień ciężkiej pracy, ewentualnie sprzątają swoje pokoje. Ale jest taka grupa młodych ludzi, która wykorzystuje ten czas na rozwijanie swojej wiedzy o Poznaniu, realizowanie ciekawych projektów i wcielanie w życie swoich kreatywnych pomysłów.

Ta grupa to członkowie Klubu Młodego Poznaniaka, działającego w naszym MDKu. Na spotkania Klubu przychodzą dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat. Uczestnicy tych zajęć doskonale wiedzą, że ich miasto i jego najbliższa okolica kryje w sobie wiele niezbadanych zakątków. Choć i tak wiele już zbadali. Na wycieczki po Poznaniu członkowie Klubu wyruszają w dwie soboty każdego miesiąca w godzinach 10:45-14:00. Poznawanie miasta ma czasami formę tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem. Uczestnicy zajęć wiedzą jednak, że tajniki miasta można zgłębiać na wiele różnych sposobów. Właśnie dlatego młodzież podczas wspólnych spacerów i wypraw, chętnie sięga po gry miejskie, questy i bierze udział w rozmaitych wydarzeniach organizowanych w Poznaniu.

- Rodzice często zwracają uwagę na to, że ich dzieci, uczestniczące w zajęciach Klubu Młodego Poznaniaka, świetnie orientują się w przestrzeni naszego miasta. Znają nazwy ulic, legendy, także te mniej popularne. Rozpoznają zabytki – wiedzą, że Poznań to nie tylko Stary Rynek i Ostrów Tumski - mówi Anna Basińska, opiekun Klubu.

W tym roku Klub Młodego Poznaniaka zaangażuje się w ciekawy projekt filmowy. Co ważne, nie jest on narzucony przez nauczycieli – wynika z prawdziwych zainteresowań uczestników Klubu.

- W czasie półkolonii letnich w naszym MDK-u, na prośbę dzieci, nakręciliśmy krótki film o Powstaniu Warszawskim. Dzieci napisały scenariusz, organizowały próby, przygotowywały rekwizyty i stroje. Były bardzo zadowolone ze swojej pracy, jednak wszyscy czuliśmy, że przy większej ilości czasu, mogłoby powstać coś jeszcze lepszego – tłumaczy Anna Basińska.

Właśnie dlatego w tym roku szkolnym chętni członkowie Klubu Młodego Poznaniaka nakręcą film dokumentalny o historii Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, na terenie którego odbywają się zajęcia. Uczestnicy sami zgromadzą materiały, wycinki z gazet, wspomnienia, informacje z kronik i na ich podstawie stworzą scenariusz filmu. Będą jednocześnie aktorami i reżyserami całego przedsięwzięcia, dlatego wezmą też udział w warsztatach z emisji głosu i nauczą się obsługiwać kamerę. Uroczysta premiera filmu ma odbyć się w czerwcu 2016 roku.

- Celem projektu jest oczywiście poznanie placówki, w której się spotykamy. Ale nie tylko. Praca nad filmem wymaga przecież cierpliwości i umiejętności współdziałania młodych twórców – mówi opiekun Klubu.

Choć pierwsza wycieczka i pierwsze warsztaty filmowe już się odbyły, Klub wciąż jest otwarty na nowych uczestników w wieku od 9 do 15 roku życia. Wszyscy chętni mogą brać udział zarówno w spacerach po Poznaniu jak i w projekcie, lub wybrać jedną interesującą ich aktywność.

Szczegółowych informacji udziela Anna Basińska (tel. 507 514 110, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).