Wszelkie dobrowolne wpłaty na rzecz zespołów działających w MDK1 prosimy kierować na:

PKO BP 64 1020 4027 0000 1802 1263 5852

Antwerpia to największe miasto portowe w Belgii.

Prawie całe życie Rubensa było związane z Antwerpią. Zamieszkał tu gdy miał 10 lat. Nastąpiło to po śmierci ojca. Przeniósł się z Niemiec wraz z matką i sześciorgiem rodzeństwa.

Poza ośmioma latami spędzonymi we Włoszech, gdzie studiował dzieła mistrzów renesansu oraz okresami gdy odbywał podróże dyplomatyczne, pozostałe lata spędził w Antwerpii.

Peter Paul Rubens to wielki malarz epoki baroku. Jego prace cechuje wielka dynamika i zmysłowość. Był świetnym kolorystą. Miał pracownię malarską, z której wyszło wielu wybitnych artystów. Za życia cieszył się uznaniem i zamożnością. Był dwukrotnie żonaty. W sumie miał ośmioro dzieci. Dzieci i żony były modelami artysty. Częstym tematem jego dzieł były też motywy religijne (m.in. zdjęcie z krzyża). Jedno z takich dzieł mieliśmy w bazylice w Kaliszu ale spłonęło wraz z pożarem kościoła albo też zostało skradzione a pożar został wywołany aby zatuszować wszelkie ślady. Artysta był też świetnym portrecistą. Pod koniec życia zainteresował się pejzażem. Rubens, ponieważ był płodnym artystą i miał wielu współpracowników, zostawił nam ok. 2 tys. prac.

Dom, który obecnie jest domem muzeum, artysta kupił przed ślubem z Izabelą Brandt.

Rozbudowa domu jest jego dziełem. Wzorował się na architekturze włoskiej.

Rezydencja połączona jest z ogrodem, pełnym rzeźb i romantycznych zaułków.

Wnętrze domu zachwyca przepychem i bogactwem mebli. Znajduje się tu ok.10 obrazów artysty. Są też dzieła współpracowników i uczniów. Wrażenie robi jasna i duża pracownia.

Bożena Fibik-Beim